Akce


Únor ve Školní družině

přidáno: , autor: Družina Jeseník nad Odrou

V únoru jsme toho v družině stihli opravdu moc. Nejen, že si děti samostatně (a jen s mou malou radou a pomocí:) chystaly zdravé svačiny a upekly báječnou jablkovou buchu s domácím termixem, ale zvládly také zdravé jednohubky se žervé sýrem.
Pokud bylo pěkné počasí, chodili jsme společně ven - pokud byl ještě sníh, bobovali jsme a když sníh odtál, chodili jsme společně na školní hřiště, kde měly děti možnost si opět společně zahrát plno her. Zde bych chtěla pochválit děti, které si připravily i nové hry a naučily nás je.
Tématem měsíce byl Masopust, Družinové vepřové hody a vyvrcholením Maškarní ples.
Děti si vyráběly masky, krásné barevné girlandy a veselé klauny, kterými jsme vyzdobili celou družinu.
Taktéž se činily a jako "řezníci" uspěly při vepřových hodech, které byly předzvěstí Maškarního plesu.
A jak se děti připravovaly na Maškarní ples? Denně se děti aktivně věnovaly Disco hrátkám s Dádou a nacvičovaly tanečky, hrály se společné hry a společně s dětmi jsme si připoměli nejznámější pohádkové bytosti, které nás provázejí ve všech Českých pohádkách a příbězích a které se vztahují k maškarnímu reji.
A v pátek 26.2.2021 se snažení dětí vyplnilo a v družině proběhl Maškarní ples. Všechny děti měly krásné masky, které nám představily po společném úvodním seznamovacím kolečku. Porota ve složení p.uč. Z.Fusková, T.Králová a paní A. Fárková nakonec vybraly 3 nejkrásnější masky - 3. místo získal Kuba Bartoň coby Harry Potter, 2.místo získala Linda Jílková coby Maková panenka a 1.místo získal Sam Goláň coby Lego panáček. Dále se děti zúčastnili dalších her, které byly vždy odměněny malým dárkem.
Bylo přichystáno i malé občerstvení - koblížky, mini muffinky, které napekla paní Klečková a výborné mini věnečky, které napekla paní Fárková, dále slané tyčinky a dobré pití. Tímto děkuji všem maminkám, které svým dětem přichystaly pěkné kostýmy.
Celý měsíc únor byl plný her, tanečků, rukodělků, sportování, čtení a hlavně dobré nálady.
                                                                                                                Bc. Terezie Kachlová - vychovatelka

Leden ve Školní družině

přidáno: , autor: Družina Jeseník nad Odrou

     Po vánočních prázdninách jsme se opět sešli ve Školní družině. Bohužel s námi nyní nejsou naši spolužáci a kamarádi z 3. a 4. ročníku.

     Ale prvňáčci a druháčci v družině nezaháleli a celý měsíc leden si báječně užili.

     Jedno lednové ráno si děti v ranní družině vyzkoušeli, jaké to je, když nefunguje elektřina a drželi „černou hodinku“J při svíčkách jsme si s dětmi hezky popovídali a moc se nám ta chvilka líbila.

     Celý měsíc leden jsme věnovali prospěšné a naučné činnosti – poznávali jsme „Ptáčky u krmítka“ a „Zvířátka u krmelce“. Touto cestou moc děkujeme panu ing. Petru Fárkovi, za poskytnuté krásné materiály a fotomateriály, které nám do družiny věnoval a ze kterých jsme s dětmi mohli čerpat. S dětmi jsme společně nainstalovali na okenní parapety dvě krásné krmítka a jedno krmítko máme před okny družiny. Společně jsme pro ptáčky vyrobili krmení ze sádla a slunečnic a děti denně ptáčky přikrmují. Děti také společně vyzdobili družinu svými kresbami.

     Dále nás po měsíc leden provázelo rčení „V zdravém těle zdravý duch“. Každé ráno před odchodem do školy si děti připravili veselou rozcvičku, která hezky nastartovala den.

     Po příchodu do družiny jsme si společně s dětmi připravili zdravou svačinku, ke které jsme vždy přizvali naší paní ředitelku M. Coufalíkovou a paní Fárkovou. A že se děti opravdu moc snažily – společně zvládly (za dohledu paní vychovatelkyJ) pudink s ovocem, ovocné a zeleninové saláty a dokonce děti zvládly i banánovou buchtu. Také si každý den děti pochutnávají na zdravém ovoci a zelenině – mlsají jablka, hrušky, mrkvičku a také doplňují vápník dobrým čerstvým mlékem. A touto cestou chválím všechny děti, protože byly opravdu moc šikovné a zvládly všechny kuchyňské činnosti s přípravou spojené. Děti si společně při svačince popovídaly, jak pomáhají maminkám v kuchyni a jaké jídla již s pomocí zvládnou připravit.

   

     A nezahálíme ani ve sportovní zdatnosti.  Vždyť na čerstvém vzduchu a na sněhu je úplně nejlépe. A tak si děti zařádily na sáňkách a bobech, postavily krásné sněhuláky a udělaly spoustu sněžných andělíčků.

 

     A děti také nezahálely v rukodělných a výtvarných činnostech – nakreslily krásné obrázky ptáčků a zvířátek, z dřevěných komponentů vyrobených p. I. Kachlem dohotovily sněhuláčky, na které si zhotovily i barevné bambulky, na okna děti vyrobily hezké závěsné mráčky se sněhovými vločkami a zvládly i výrobu Eskymáků. Všechny děti jsou moc šikovné a výrobky zdobí nejen družinu, ale i prostory školy.

     Celý leden nám bylo v družině moc hezky a už se těšíme na další měsíce, které nás čekají.

                                                                                           Bc. Terezie Kachlová - vychovatelka

Podzimní a zimní zprávičky ze Školní družiny

přidáno: 3. 1. 2021 1:57, autor: Družina Jeseník nad Odrou   [ aktualizováno 3. 1. 2021 2:02 ]

/LISTOPAD-PROSINEC 2020/

     Po delší nucené pauze se děti v půlce listopadu vrátily zpátky do školy a do školní družiny. Na necelé dva týdny patřila škola a hlavně školní družina jen prvňáčkům a druhákům.

    A že v družině nezahálímeJ Vyrobili jsme Adventní věnec a krásný papírový betlém. Každý den, když se vrátíme z oběda, si zapálíme svíčku na věnci a přečteme si krásnou vánoční pohádku z knihy Josefa Lady.

     Potom si děti společně pohrají a odpočinou u spousty her – staví si z lega, hrají stolní fotbálek nebo kulečník u multifunkčního stolu, hrají pexeso a karty, v relaxační místnosti si prohlížejí a čtou knihy a také si hrají s kuchyňkou, plyšáky nebo nacvičují divadelní představení.

     Každý den také patřilo rukodělnému tvoření – protože nás čekal svátek sv. Mikuláše, tak si děti vyrobily papírového Mikuláše, čertíka a andělíčka s nůšemi, do kterých dostali dobré bonbónky. Také si namalovaly sněhuláčky se zimní krajinou. Výroba sněhuláčků byla pro děti velkým dobrodružstvím, protože je zasypávali moukou, aby byli pěkně naducaní a vypadali  jako zasněženíJ je pravda, že víc mouky bylo na nás všech než na obrázku, ale výsledek byl moc vydařený.

     Moc bych chtěla také poděkovat a pochválit Jarečka Adamce, který nás všechny naučil vyrábět veliké vánoční hvězdy z papírových svačinových sáčků.

     Také děti společně vyráběly krásné baňky, kterými jsme ozdobili školní stromeček, ke kterému letos přibyly i krásné jesličky s JezulátkemJ

     Do vánočních prázdnin nás ještě čeká spousta vyrábění, hraní a dobrodružství, na které se společně všichni těšíme.

    

                                                                                                                                                          Bc. Terezie Kachlová

                                                                                                                                                          Vychovatelka

    


ODPOLEDNE S DOMÁCÍMI MAZLÍČKY

přidáno: 11. 10. 2020 7:05, autor: Družina Jeseník nad Odrou   [ aktualizováno 11. 10. 2020 7:32 ]

     V pátek 9. 10. 2020 vyvrcholila týdenní příprava na odpoledne s domácími mazlíčky dětí ze Školní družiny.

     Téma tohoto odpoledne se odvíjelo od Mezinárodního dne zvířat, který se slaví 4. 10. Tento svátek se slaví na počest sv. Františka z Assisi, který pečoval o opuštěná, nemocná a týraná zvířátka.

     Celý týden jsme si povídali, jaká zvířátka můžeme chovat v domácím prostředí, jak se o ně starat, jaká strava a pohyb našemu mazlíčkovi udělá radost, ale hlavně jsme si povídali a zamýšleli se, zdali si můžeme zvířátko pořídit a můžeme mu věnovat dostatek času a péče.

     A v pátek celé naše snažení vyvrcholilo. Děti si ráno přinesly své domácí mazlíčky, které jsme umístili v prostorách družiny. Děti byly velice svědomité a o přestávkách své mazlíčky chodily kontrolovat. Ani ostatní děti, které družinu již nenavštěvují, se rádi přišli podívat, co všechno se nám za mazlíčky sešlo. A že mazlíčků nebylo málo – sešli se nám křečci, morčátka, želva, andulky, ale také rybičky. Aby to ostatním dětem, které z praktických důvodů své miláčky nemohli přijít představit, nebylo líto, přinesli si své domácí mazlíčky v plyšovém provedení a i ony nám o nich moc hezky popovídaly.

     Odpoledne se velmi vydařilo a my všichni jsme se dozvěděli mnoho nového a zajímavého o domácích mazlíčcích. Zvlášť bych chtěla vyzdvihnout velmi pěknou přednášku Šimona Majkuse o pavoucích a štírech a také přednášku Lindy Jílkové o chovu koní. Ale ani ostatní děti se nedaly zahambit a velmi oceňuji jejich znalosti a zkušenosti a velkou starostlivost, kterou projevily o své zvířecí mazlíčky.

     Rovněž bych také chtěla moc poděkovat všem rodičům, kteří se aktivně zapojili do projektového odpoledne a dětem pomohli s přepravou jejich mazlíčků.

                                                                                                          Bc. Terezie Kachlová

                                                                                                               Vychovatelka

 

PROJEKTOVÝ DEN BARTOŠOVICÍCH

přidáno: 30. 9. 2020 8:41, autor: Družina Jeseník nad Odrou

Ve středu 23. 09. 2020 jsme se s dětmi s naší Školní družiny vypravili v rámci Projektového dne do Záchranné stanice v Bartošovicích. Počasí nám přálo a nálada byla výborná. S dětmi jsme cesu do Bartošovic velmi dobře zvládli a jako odměna nás čekalo krásné prostředí. Komenovaná prohlídka a přednáška byla velmi dobře zpracovaná a nejen děti, ale i my pedagogický doprovod Bc. Terezie Kachlová a Mgr. Zdenka Fusková,  jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí o naší fauně a flóře. Celý program byl rozdělen do dvou částí:

1. OD VAJÍČKA K MLÁDĚTI – přednáška obsahovala nauku o chování živočichů a člověka, stavbu hnízda, vývoj mláďat ve vajíčku a po vylíhnutí. Program byl vhodně doplněný o projekci obrázků a nahrávkami s hlasy ptáků. Děti se dozvěděly, jak se ptáci po vylíhnutí chovají, jak a kde si ptáci svá hnízda stavějí, jak se mládě ve vajíčku vyvíjí, jak roste a vyvíjí se.

2. ŽIVÁ PŘÍRODA NA DOSAH – v úvodu prezentace byly děti seznámeny s historií Záchranné stanice, s vlastní činností Záchranné stanice. Poté se děti dozvěděly, kterým zvířatům ve volné přírodě hrozí největší nebezpečí z lidské činnosti, dále byly seznámeny s aktivní ochrannou vybraných ohrožených druhů. Významná byla i osvěta týkající se nalezených mláďat některých druhů – zajíčci, srnčata. Děti se rovněž dozvěděly o problematice volně pobíhajících domácích mazlíčků – psi, kočky,  kteří volně žijící zvířata a jejich mláďata ohrožují.

Ve venkovní expozici živých zvířat si děti prohlédly kolem 35 druhů našich živočichů – hlavně ptáků. Tito jsou výhradně zvířata po vážných úrazech nebo jsou dlouhodobě držena v zajetí a neschopna vypuštění.

Expozice je zaměřena na naši faunu a je zde možné vidět a podrobně se seznámit s našimi volně žijícími ptáky.

     Dětem se projektový den velmi líbil. Dozvěděli se spoustu nových informací a pro některé z nich to byla úplně první zkušenost z tak blízkého setkání s našimi volně žijícími živočichy.

     Děti se po celou dobu komentované prohlídky aktivně zapojovaly do nastavených aktivit: hádaly, které vejce patří ke kterému druhu ptactva, poznávaly hlasy našich volně žijících ptáků, poznávaly volně žijící zvířata, která byla vystavena v prostorách Záchranné stanice, namalovaly portrét Orla skalního a velice se jim líbil připravený vědomostní kvíz, který obsahoval mnoho zábavných otázek o naší fauně a flóře, a rovněž je pobavila vědomostní křížovka.

     Celý program byl velice dobře rozdělený jak časově, tak motivačně. Ze strany odborníka také zazněla pochvala na chování našich dětí, jejich velmi dobré znalosti k tématu a také aktivní zapojení do jednotlivých částí programu.

     Za závěr velmi pěkně podařeného dne jsme děti pozvaly na dobrou Bartošovickou zmrzlinu a nechaly je vydechnout na místním hřišti, kde si mohly zaskotačit a nabrat síly na zpáteční cestu.

     Po celou dobu výletu nás děti nezklamaly a chování během cestování i prohlídky bylo na dobré úrovni. Zpátky do Jeseníku nad Odrou jsme se vrátili sice unavení, ale plní nových znalostí a zážitků.

                                                                                                                                                                                        Bc. Terezie Kachlová

V DRUŽINĚ JE PRIMA

přidáno: 20. 11. 2019 9:54, autor: Družina Jeseník nad Odrou   [ aktualizováno 20. 11. 2019 10:03 ]

     Každý den ve školní družině je nabitý zábavným programem. Po obědě si děti dávají hrací pauzu, aby si oddechli po "náročném":) vyučování. Poté si přečteme kapitolu z vybrané knihy, která nás provází celý měsíc. Už máme přečtené "Nové dopravní pohádky", "Kamarádi to nevzdávají" a listopadový kniha má titul "Strašidelné prázdniny".
     Ale ani hlava a tělo nezahálí - každý den se věnujeme rukodělným činnostem, děti si staví z různých stavebnic, mají k dispozici plno naučných deskových her, různé puzzle a pexesa, pokud je pěkné počasí, chodíme si hrát na Dopravní hřiště ,chodíme na společné vycházky a pokud nám počasí nepřeje, mohou se děti dívat na jimi vybranou pohádku v televizi.
     Děti se  tak společně naučí plno nových a zajímavých věcí.
                                                                                                                                                                        Bc. Terezie Kachlová

TURNAJ V PEXESU

přidáno: 20. 11. 2019 9:28, autor: Družina Jeseník nad Odrou   [ aktualizováno 20. 11. 2019 9:37 ]

V rámci měsíce listopadu, kdy Tělo ani hlava nezahálí, jsme ve školní družině uspořádali Turnaj v pexesu.
     Děti se do turnaje vrhly s opravdovým hráčským zápalem a hra jim šla pěkně od ruky a také radostný hlasový projev prozradil, kterému hráči se vede více než dobře:)
     Děti byly rozděleny k 5ti stolečkům po 3 až 4 hráčích. Z každého stolu vyšel nejlepší hráč. Těchto pět hráčů se poté utkalo o vítězná místa. Pětice hráčů bojovala opravdu statečně a na stupních vítězů stanul Patrik, na druhém místě se umístil Péťa a na třetím Jarda.
     Hra samozřejmě probíhala v duchu fair play a všechny děti byly odměněny drobnou sladkou odměnou.
                                                                                                                                                                Bc. Terezie Kachlová

DRUHÝ PROJEKTOVÝ DEN

přidáno: 20. 11. 2019 9:04, autor: Družina Jeseník nad Odrou   [ aktualizováno 20. 11. 2019 9:41 ]

Poslední pátek v měsíci říjnu patřil druhému projektovému dni.

     Tentokrát se celý měsíc nesl v duchu draků, dýní a strašidýlek. Děti společně vyrobily krásného velikého draka, který zdobil školní halu a také si vyrobily krásné barevné draky, které zdobily celou družinu. Rovněž si vyrobili krásné papírové svícínky z obrázkem dýní. Četli jsme si krásnou knížku "Kamarádi to nevzdávají", která se nám všem moc líbila a ze které jsme se dozvěděli mnoho užitečného.
      Celé snažení dětí vyvrcholilo společnou Drakiádou, které se zúčastnili nejen děti z družiny se svými rodiči, ale zúčastnili se také děti z Mateřské školky.
     I když všechni draci byli krásní a snaha byla veliká a počasí bylo krásné a slunečné, bohužel vítr moc nefoukal a tak si draci moc nepolítali.
     Ale odměnou za všechnu píli děti získali svůj DRUHÝ KLÍČ:)
Také velké díky patří všem rodičům, kteří se akce zúčastnili a vytvořili dětem krásné páteční odpoledne.
                                                                                                                                            Bc. Terezie Kachlová

PRVNÍ PROJEKTOVÝ DEN

přidáno: 20. 11. 2019 8:42, autor: Družina Jeseník nad Odrou   [ aktualizováno 20. 11. 2019 9:43 ]

Poslední pátek v měsíci září patřil prvnímu projektovému dni.

     Děti ze školní družiny se na něj poctivě připravovaly celý měsíc a odměnou za píli a snahu bylo pěkně strávené odpoledne na Dopravním hřišti, kde si děti zúročily všechny své znalosti a dovednosti, které se týkaly veškeré bezpečnosti na silnici a také znalosti nejpoužívanějších dopravních značek.

     Děti si ve školní družině po celý měsíc připravovaly dopravní značky, které byly následovně použity k projektovému dni a také jsme si formou kvízu a Dopravních pohádek zopakovali vše, co jsme se naučili.

     Všechny děti se úkolů zhostily s maximálním nasazením a zasloužily si tudíž PRVNÍ KLÍČ:).

     Dětem za tento den patří velká pochvala:)                                                                                    Bc. Terezie Kachlová

Nový školní rok 2019/2020 ve Školní družině

přidáno: 15. 10. 2019 9:51, autor: Družina Jeseník nad Odrou   [ aktualizováno 20. 11. 2019 10:13 ]

     Nový školní rok nás přivítal nejen krásným a slunečným počasím, ale také spoustou dětí, které nastoupily do Školní družiny při ZŠ.
V novém školním roce jsme přivítali 14 nových kamarádů prvňáčků, 9 kamarádů druháčků, 6 kamarádů ze třetí třídy a jednu kamarádku čtvrťačku.
     Na začátku jsme se všichni společně seznámili, pověděli jsme si všechna pravidla, která budeme dodržovat a také jsme se seznámili s ROČNÍM PLÁNEM, který nás bude doprovázet celých 10 měsíců, které budeme trávit ve školní družině.
     Všechny děti se se zápalem zapojili do všech nabízených činností: Po obědě si děti společně hrají, poté si čteme vybranou knížku na pokračování, děti poté plní zadanou práci, která se vztahuje nejen k danému ročnímu období, ale také plní úkoly, které jsou potřeba k danému měsíčnímu projektovému dni. Když máme v družině vše hotovo a je pěkné počasí, chodíme si zahrát na krásné dopravní hřiště, na kterém si najdou kluci i holky svou zábavu. Rádi se také vydáváme na společné procházky po okolí a můžeme sledovat, jaká je příroda kolem nás krásná.
     Chtěla bych touto cestou pochválit všechny děti ze školní družiny za snahu, píli a kamarádské chování a za společný zápal, který věnují všem činnostem.
                                                                                                                                                                     Bc. Terezie Kachlová

1-10 of 18