PROJEKTOVÝ DEN BARTOŠOVICÍCH

přidáno: 30. 9. 2020 8:41, autor: Družina Jeseník nad Odrou
Ve středu 23. 09. 2020 jsme se s dětmi s naší Školní družiny vypravili v rámci Projektového dne do Záchranné stanice v Bartošovicích. Počasí nám přálo a nálada byla výborná. S dětmi jsme cesu do Bartošovic velmi dobře zvládli a jako odměna nás čekalo krásné prostředí. Komenovaná prohlídka a přednáška byla velmi dobře zpracovaná a nejen děti, ale i my pedagogický doprovod Bc. Terezie Kachlová a Mgr. Zdenka Fusková,  jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí o naší fauně a flóře. Celý program byl rozdělen do dvou částí:

1. OD VAJÍČKA K MLÁDĚTI – přednáška obsahovala nauku o chování živočichů a člověka, stavbu hnízda, vývoj mláďat ve vajíčku a po vylíhnutí. Program byl vhodně doplněný o projekci obrázků a nahrávkami s hlasy ptáků. Děti se dozvěděly, jak se ptáci po vylíhnutí chovají, jak a kde si ptáci svá hnízda stavějí, jak se mládě ve vajíčku vyvíjí, jak roste a vyvíjí se.

2. ŽIVÁ PŘÍRODA NA DOSAH – v úvodu prezentace byly děti seznámeny s historií Záchranné stanice, s vlastní činností Záchranné stanice. Poté se děti dozvěděly, kterým zvířatům ve volné přírodě hrozí největší nebezpečí z lidské činnosti, dále byly seznámeny s aktivní ochrannou vybraných ohrožených druhů. Významná byla i osvěta týkající se nalezených mláďat některých druhů – zajíčci, srnčata. Děti se rovněž dozvěděly o problematice volně pobíhajících domácích mazlíčků – psi, kočky,  kteří volně žijící zvířata a jejich mláďata ohrožují.

Ve venkovní expozici živých zvířat si děti prohlédly kolem 35 druhů našich živočichů – hlavně ptáků. Tito jsou výhradně zvířata po vážných úrazech nebo jsou dlouhodobě držena v zajetí a neschopna vypuštění.

Expozice je zaměřena na naši faunu a je zde možné vidět a podrobně se seznámit s našimi volně žijícími ptáky.

Dětem se projektový den velmi líbil. Dozvěděli se spoustu nových informací a pro některé z nich to byla úplně první zkušenost z tak blízkého setkání s našimi volně žijícími živočichy.

Děti se po celou dobu komentované prohlídky aktivně zapojovaly do nastavených aktivit: hádaly, které vejce patří ke kterému druhu ptactva, poznávaly hlasy našich volně žijících ptáků, poznávaly volně žijící zvířata, která byla vystavena v prostorách Záchranné stanice, namalovaly portrét Orla skalního a velice se jim líbil připravený vědomostní kvíz, který obsahoval mnoho zábavných otázek o naší fauně a flóře, a rovněž je pobavila vědomostní křížovka.

Celý program byl velice dobře rozdělený jak časově, tak motivačně. Ze strany odborníka také zazněla pochvala na chování našich dětí, jejich velmi dobré znalosti k tématu a také aktivní zapojení do jednotlivých částí programu.

Za závěr velmi pěkně podařeného dne jsme děti pozvaly na dobrou Bartošovickou zmrzlinu a nechaly je vydechnout na místním hřišti, kde si mohly zaskotačit a nabrat síly na zpáteční cestu.

Po celou dobu výletu nás děti nezklamaly a chování během cestování i prohlídky bylo na dobré úrovni. Zpátky do Jeseníku nad Odrou jsme se vrátili sice unavení, ale plní nových znalostí a zážitků.